Ana Sayfa

Neden Taşköprü Sarımsağı?

Neden Taşköprü Sarımsağı?

Taşköprü Sarımsağı’nın baş kabuk rengi beyaz, diş kabuk rengi pembe, diş et rengi krem-sarıdır. Kokusu keskin ve kendisine özel acılığı vardır. Diğer sarımsaklara nazaran daha acıdır.

Tıbbi özellik açısından en kıymetli sarımsaktır. Kanser önleyici ve risk azaltıcı madde olan selenyum elementi Taşköprü Sarımsağı dışındaki sarımsaklarda son derece azdır.

Bileşimi mineral madde ve vitamin açısından çok zengindir. Kuru madde içeriği yüksek olduğundan uzun süre rahatlıkla depolanabilmektedir. Adi depo şartlarında 8-10 ay muhafaza edilebilir. Taşımaya dayanımı fazla ve ihracat potansiyeli yüksektir.

Ürün tanımı ve biyolojik fonksiyonları: Sarımsak kök gövde ve yapraklardan oluşur. Dikimi başı oluşturan dişlerle yapılır. Bitki 10-20 cm olunca gövde kalınlaşır. Kın yaprakların alt kısmında bulunan esas gövde üstünde ve yaprak diplerindeki tomurcuklarda besin maddesi depolanarak irileşir ve dişleri oluşturmaya başlar. Bu dişler ileride sarımsak başını meydana getirir. Daha sonra başın çevresindeki yapraklar kuruyarak kabuk görünümünü alır. Mevsimin ilerlemesi ile yapraklar sararır ve başın boyun kısmından kıvrılmaya başlar, bütünüyle kuruyarak başla irtibatı kesilir. Taşköprü Sarımsağı yetiştirme dönemi uzundur. Baştaki dişlerin dinlenme süresi de fazladır. Baştaki dişlerin dizilişi dağınıktır (ışınsal değil). Başın enine kesiti oval, boyuna kesiti geniş eliptiktir.
Whatsapp